Home>Lepok
Lepok 2017-07-08T20:28:00+00:00

LEPOK

Náš organizmus občas produkuje nezvyčajné príznaky, za ktorými môže byť lepok, pričom nám ani nemusí napadnúť, že práve lepok je zdrojom problému. Únava, tráviace ťažkosti, nadúvanie, stres. Lepok môže okrem vyvolania alergických reakcií v črevnom trakte spôsobiť aj závislosť na obilninách v dôsledku ich nadmernej konzumácie. Niektoré výskumy spájajú s bezlepkovou stravou napríklad aj pokles niektorých príznakov mozgových porúch. Nižšie uvádzame prehľad týkajúci sa lepku, zdravotných problémov spojených s jeho konzumáciou a základov bezlepkovej stravy.

Lepok je druh bielkoviny nachádzajúci sa spolu so škrobom v zrnách pšenice, jačmeňa a raže. Jeho dve zložky, gliadín a glutenín predstavujú približne 80 % celkového obsahu bielkovín v zrnách pšenice. Keďže nie sú rozpustné vo vode, škrob možno odstrániť premývaním. Lepok sa v potravinárskom priemysle považuje za významný zdroj bielkovín napríklad pri výrobe pečiva. Kysnuté cestá sú pružné vďaka lepku a pečené cesto môže za svoju homogénnu štruktúru vďačiť tiež práve lepku. Okrem toho sa používa ako prídavná látka na zvýšenie obsahu bielkovín v danej potravine alebo zlepšenie jej konzistencie, v dôsledku čoho sa v mnohých potravinárskych výrobkov dostáva skrytý lepok, ktorý je pre mnohých ľudí trpiacich celiakiou jedným z najväčších zdrojov ohrozenia.

Medzi zdravotné problémy spojené s lepkom patrí akné, nadúvanie, hnačka, zápcha, únava, bolesti kĺbov, hlavy a migréna. Zároveň je potrebné odlíšiť celiakiu od intolerancie lepku. V oboch prípadoch vyvoláva príznaky lepok, avšak celiakia je autoimunitné ochorenie genetického pôvodu, ktoré spôsobuje zápal v tenkom čreve, kým citlivosť na lepok znamená intoleranciu, kedy sa príznaky objavujú bez poškodenia tenkého čreva. Dodržiavanie bezlepkovej stravy prináša pre pacientov v oboch prípadoch žiadané výsledky a lepší zdravotný stav.

Mnoho ľudí upadne do zúfalstva, keď po zistení intolerancie musia prejsť na bezlepkovú diétu. Výsledky vyššie uvedeného prieskumu, ako aj trendy týkajúce sa životného štýlu motivovali potravinársky trh k tomu, aby boli bezlepkové potraviny dostupné vo väčšom pomere, ako napríklad pred desiatimi rokmi. Od apríla 2014 sa aj na nepredbalených výrobkoch musia uvádzať prípadné alergény. Čiže označenie „bez“ – nezávisle od toho, či sa jedná o lepok, laktózu alebo iné alergény – sa môže uvádzať na čoraz väčšom počte potravín.

Pred plánovaním bezlepkovej stravy sa odporúča zhromaždiť informácie z vierohodných zdrojov. Podľa možností by sme mali konzultovať s odborníkom na výživu, ktorý dokáže poskytnúť pomoc pri zavádzaní takejto diéty.

Bezlepkový životný štýl eliminuje nielen ťažkosti spojené s alergiou, ale môže priniesť výhody aj v iných oblastiach života. Telesná hmotnosť sa ustáli na vyhovujúcej BMI hodnote a vymizne aj nadúvanie alebo hnačka. Ďalšou výhodou bezlepkového životného štýlu je, že zmeny nálad, podráždenosť, únava a nechutenstvo spôsobené lepkom vymiznú a sú nahradené emocionálnou rovnováhou.

Zoznam bezlepkových surovín:

– Zdravé tuky: extra panenský olivový olej, sezamový olej, kokosový olej, ghí, mandľové mlieko, avokádo, kokosový orech, olivy, orechy a arašidové maslo, syry (okrem nivy) a semená (ľan, slnečnica, tekvicové semienka, sezamové semienka, Chia semená).
– Zelenina: uhorka, špenát, kapusta, kaleráb, špargľa, ružičkový kel, zelená fazuľa, pór, brokolica, hlávkový šalát, tekvica, zeler, huby, karfiol.
– Koreniny, bylinky: je potrebné rozlúčiť sa s kečupom a chutneym, omáčkami obsahujúcimi sóju a lepok. Aj naďalej si však môžete užívať horčicu, chren a omáčky bez obsahu lepku.
– Červené ovocie
– Bielkoviny: vajcia, losos, treska, ostriež, sleď, pstruh, sardinky, krevety, kraby, homáre, mušle, ustrice; hydina a ošípané kŕmené trávou, divá zver.

V bezlepkovej strave možno v obmedzenom množstve (niekoľkokrát týždenne alebo maximálne raz za deň) konzumovať nasledujúce potraviny:

– amarant, pohánka, ryža, proso, quinoa
– strukoviny, okrem cíceru (zložka humusu)
– mrkva a paštrnák
– marhule, mango, melón, papája, slivky, ananás
– sladidlá, ako napríklad steviu a čokoládu s obsahom kakaa 70 % – tvaroh, kefír, jogurt: neochutené, ako doplnok stravy
– mlieko alebo smotana: len do kávy
– víno: pohár červeného vína za deň, suché víno

Vylúčením ražných potravín a obilnín môže klesnúť príjem vlákniny, čo však možno vhodne kompenzovať vyšším príjmom zeleniny. Potraviny obsahujúce lepok môžu obsahovať aj cenné vitamíny a minerály.

Pri vytváraní bezlepkovej diéty je preto dôležité, aby ste volili čo najmenej spracovávané potraviny a ak kupujete hotové jedlá, vždy si prečítajte informácie uvedené na balení. Vyhľadávajte obchody ponúkajúce bezlepkové výrobky pochádzajúce zo spoľahlivých zdrojov a reštaurácie ponúkajúce bezlepkové menu. Pred varením si môžete prečítať aj blogy a stránky s receptami na bezlepkové jedlá. Dnes už môžete nájsť bezlepkové jedlá a dezerty v mnohých cukrárňach a reštauráciách.

Najlepším smerom je, ak bezlepková diéta pozostáva z prírodných surovín. Zároveň však uponáhľaný životný štýl a málo času venovaného stravovaniu vytvára potrebu konzumácie potravinových doplnkov pochádzajúcich zo spoľahlivých zdrojov a vyrobených z kvalitných surovín. Riešenie ponúka rastlinný proteín Absorice – proteín bez obsahu lepku a laktózy vyrobený z ryže a hrášku. Je mimoriadne vhodný na doplnenie alebo nahradenie jednotlivých jedál, na zvýšenie obsahu bielkovín v jedle alebo konzumáciu po športovaní.

Vyskúšajte proteíny Absorice bez obsahu lepku a laktózy v 3 príchutiach!