Home>Varenie s proteínmi
Varenie s proteínmi 2017-07-04T17:02:01+00:00

VARENIE S PROTEÍNMI

V okruhoch zdravotne uvedomelých a športujúcich komunít sa čoraz viac rozširuje užívanie proteínov nielen vo forme kokteilov, ale aj ako čiastočnej náhrady múky. V našom článku predstavíme, čo sa skrýva za kokteilmi a ponúkneme Vám užitočné tipy, ako sa dajú rastlinné bielkoviny využiť v kuchyni pri pečení a varení a zvýšiť tak obsah bielkovín v našich jedlách.

Ako sa môže vegánsky proteínový prášok dostať do našich kuchýň? Sú ľudia, ktorí pri varení začnú používať rastlinné proteíny preto, lebo sú k tomu nútení. Môžu trpieť intoleranciou laktózy alebo dodržiavať prísnu vegánsku diétu. Tí, ktorí doteraz používali iba srvátkové bielkoviny, majú tendenciu prehliadať gastronomické možnosti spočívajúce vo vegánskom proteíne.

Vegánsky proteín môžeme do našich jedál pridávať dvomi spôsobmi. Buď prehodnotením našich tradičných receptov alebo vytvorením nových kreatívnych receptov. V prvom prípade nahradíme časť múky hráškovým alebo ryžovým proteínom, v druhom prípade sa zameriame na jedlá s vysokým obsahom bielkovín a doplníme už existujúce recepty.

Hoci rastlinný proteín nie je taký krémový, ako srvátkové produkty, jeho textúra môže byť pri prvom použití neobvyklá. Zároveň však pri pečení dokáže prevziať vedúcu úlohu. Ak ho zmiešame s tekutinami a kvalitnými tukmi, ryžový proteín si túto úlohu udrží a jedlá, do ktorých ho pridáme, budú mať menej pružnú textúru. Či už je reč o obyčajnom muffine, pekárskych výrobkoch alebo zákuskoch, vďaka rastlinnému proteínu budú mať všetky jedlá vynikajúcu textúru. Pokročilejší ho môžu pridávať aj do omáčok, smoothie, prívarkov, polievok alebo zeleninových burgerov, aby tým zvýšili ich obsah bielkovín bez toho, aby museli použiť živočíšne alebo laktózové bielkoviny.

Rastlinné bielkoviny nachádzajúce sa v produkte Absorice možno vynikajúco využiť v kuchyni. Prípravky obsahujúce ryžové a hráškové proteíny možno použiť predovšetkým v zákuskoch, plackách, palacinkách, pudingoch a smoothie.

Veľkou výhodou rastlinných bielkovín je, že neobsahujú pridané cukry, lepok a laktózu, sú hypoalergénne a predstavujú mimoriadne čistý zdroj bielkovín. A ak zmiešame hráškový proteínový prášok s ryžovým, dostaneme živinu novej generácie, ktorá je rastlinného pôvodu a má vynikajúci obsah aminokyselín.

Chuť rastlinných proteínov dokonale dopĺňa iné suroviny používané pri pečení, čo umožňuje pripravovať jedlá bohaté na bielkoviny s nízkym obsahom uhľohydrátov. Chuť hráškového proteínu sa napríklad vynikajúco hodí ku kokosovej múke alebo banánu, kým ryžový proteín skôr k čokoláde a vanilke.

Tipy a recepty s ochutenými bielkovinami Absorice:

– muffiny
– palacinky
– vafle
– koláče
– smoothie
– chia puding
– müsli tyčinky, energetické tyčinky
– ovsená kaša, quinoa kaša
– torty, piškóty, placky
– puding
– kokosový krém

Proteín ponúka množstvo príležitostí pre ľudí nasledujúcich uvedomelý a zdravý životný štýl. Obsah bielkovín v strave je spoľahlivý a možno ho zvýšiť čistými bielkovinami bez pridaného cukru, lepku alebo laktózy.

Vyskúšajte rastlinný proteín pri pečení a varení!