Home>Laktóza
Laktóza 2017-07-08T20:29:00+00:00

LAKTÓZA

Na regáloch obchodov s potravinami je čoraz viac potravín bez obsahu laktózy. Sú skutočne bez obsahu mliečneho cukru, čiže laktózy? Môže človek citlivý na laktózu skutočne konzumovať mliečne výrobky bez obsahu laktózy? Pozrime sa bližšie na to, aký vplyv má laktóza a niektoré potraviny, ktoré sú povolené aj pre ľudí s bezlaktózovou diétou, na naše zdravie.

Laktóza alebo mliečny cukor je disacharid pozostávajúci z galaktózy a glukózy. Laktóza tvorí 2 až 8 % pevných látok v mlieku podľa daného výrobku, respektíve existujú aj výrobky so zníženým obsahom laktózy.

Klky tenkého čreva a baktérie črevnej flóry produkujú laktázu, ktorá dokáže laktózu rozložiť, aby sa mohla vstrebať do krvného obehu. Keďže laktózu obsahuje predovšetkým mlieko, produkcia laktázy sa u väčšiny cicavcov postupne znižuje vekom a konzumáciou materského mlieka. Ázijské, severoafrické a východoeurópske národy dokázali pomocou konzumácie nespracovaného kozieho, ovčieho a kravského mlieka zachovať produkciu laktázy až do dospelého veku.

V potravinárskom priemysle sa od roku 1960 významne rozšírila oblasť použitia laktózy. Kvôli jej neutrálnej chuti sa používa napríklad na prepravu a stabilizáciu aróm a farmaceutických výrobkov. V mliekarenskom priemysle sa každý rok vyprodukuje niekoľko ton laktózy ako vedľajšieho produktu. Laktóza sa vyrába rozložením srvátky na jej jednotlivé zložky, druhá zložka sa využíva pri výrobe potravinových doplnkov pre batoľatá a športovcov. Laktóza sa okrem toho používa ako sladidlo v pivárenskom priemysle.

Intolerancia alebo citlivosť na laktózu je neschopnosť organizmu rozložiť laktózu. To je zapríčinené predovšetkým nedostatkom alebo nízkou hladinou vyššie spomínaného enzýmu laktázy potrebného na rozloženie laktózy. 75 % svetovej populácie nedokáže úplne rozložiť mliečny cukor. Miera citlivosti na mliečny cukor môže byť rozdielna. Vo väčšine prípadov skonzumovanie a strávenie dvoch decilitrov mlieka nepredstavuje pre organizmus dospelej osoby problém, avšak pri väčšom množstve sa už môžu objaviť príznaky intolerancie. Rovnako, ako v prípade intolerancie lepku, je aj v tomto prípade dôležité odlíšiť citlivosť na mlieko od citlivosti na mliečny cukor. Citlivosť na mlieko je totiž druhom intolerancie na bielkoviny, ktorá sa vyskytuje väčšinou u detí.

Príznaky citlivosti na laktózu sú charakteristicky bolesti brucha, žalúdočné kŕče, nadúvanie, plynatosť a hnačka. Z hľadiska liečenia sa taktiež vyžadujú liečenia rôzneho druhu, keďže zníženie produkcie laktázy je u každého jedinca odlišné. Zavedenie bezlaktózovej diéty u ľudí, ktorí žijú v prostredí, ktoré laktózu toleruje, nepredstavuje problém, u niekoho však môže byť spojené s väčšími výzvami.

V bezlaktózovej diéte je dôležité, aby ste venovali pozornosť prípadnému skrytému obsahu laktózy v kupovaných produktoch a zároveň doplneniu vápnika z iných zdrojov. Laktóza sa nachádza v mliečnych výrobkoch, ako aj v prídavných látkach.

V bezlepkovej diéte je jej úplné vylúčenie potrebné iba v malom počte prípadov. Pomocou diéty možno dosiahnuť vymiznutie príznakov a zabezpečiť prísun potrebných živín. Jednou z možností na vytvorenie stravy s nižším obsahom laktózy je napríklad ázijská kuchyňa. V ponuke ázijských potravín možno nájsť mnoho bezlaktózových potravín.

V bezlaktózovej diéte by ste sa mali vyhnúť nasledujúcim potravinám:

– Mlieko: najvyšší obsah laktózy má ľudské mlieko, ktoré nasleduje mlieko hovädzieho dobytka a kôz.
– Maslo: obsahuje len málo laktózy, keďže pozostáva najmä z tuku.
– Jogurt a kefír: tradične vyrábaný jogurt väčšinou obsahuje živú flóru s laktázovým enzýmom, vďaka čomu je jeho strávenie menej problematické.
– Syry: čím je obsah tuku vyšší a syr zrelší, tým menej laktózy obsahuje – bežne dostupné, lacnejšie syry sa vyrábajú odlišným procesom, preto môžu obsahovať viac laktózy.
– Smotany a nanuky: vyrábajú sa podobným postupom ako jogurty, je potrebné si všímať informácie na balení, keďže môžu obsahovať laktózu ako prídavnú látku.
– Prídavné látky: sušené mlieko, sušená srvátka, na obaloch môže byť uvedená ako sušené mlieko, preto je dôležité, aby ste si vždy prečítali na obale párkov, hot-dogov, salám, paštét, margarínov, polievkových bujónov, krájaného pečiva, müsli, chipsov a spracovaných potravín, či sú skutočne bezlaktózové.

Pri bezlaktózovej diéte je potrebné venovať zvýšenú pozornosť dopĺňaniu vápnika. Odporúča sa jesť kapustoviny, orechy, mandle, oriešky, strukoviny, sójové výrobky a ryby s konzumovateľnými kosťami, ako napríklad sardinky, makrely a losos. K tomu, aby sa vápnik zužitkoval v bezlaktózovej diéte, organizmus musí byť dostatočne zásobený vitamínom D. Vajcia, pečeň a primerané slnenie sú vynikajúcimi zdrojmi vitamínu D.

Pre ľudí dodržiavajúcich bezlaktózovú diétu alebo trpiacich intoleranciou na laktózu je veľmi dôležité zachovanie zdravej črevnej flóry. V záujme toho sa odporúča užívanie prebiotík, produktov so živou flórou alebo probiotík.

Vylúčenie mlieka ako jednej z najobľúbenejších potravín môže vyvolať pocit nedostatku. Z rastlinného proteínu Absorice však môžeme pripraviť chutný krémový nápoj, ktorý tento pocit nedostatku nahradí. Prírodný a kvalitný hráškový a ryžový proteín bez obsahu laktózy je dostupný s 3 príchuťami.

Vyskúšajte proteíny Absorice bez obsahu laktózy a lepku!